Yazılar

Diğer bütün sporlardan farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Esasen bütün sporlar dallarında Fitness ta kullanılan egzersizler yer alır yahut bir spor dalına özel bir egzersiz Fitness ta yer alabilir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu Fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır. Her kişiye ve belirlenen amaca göre antrenman programları farklılık arz eder. Fitness sporunda kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında ya da 55 yaşında bu spora başlayabilirsiniz.
Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır. Ayrıca bir Fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır. (kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Fitness )

Egzersiz yaparken bedeniniz daha fazla kalori harcar. Dolayısıyla spor programına başladıktan sonra daha iyi ve dengeli beslenmeniz gerekiyor. Zira ancak dengeli beslenerek, uyguladığınız spor programından maksimum verim alabilirsiniz.

Fitness Programına Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Formda kalmanın ve sağlıklı bir yaşam sürmenin oldukça önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle günümüzde her geçen gün daha fazla kişi daha formda olmak için fitness programlarına katılıyor.

Fitness programları spor salonunda olsun veya evde olsun kişinin sağlığına oldukça katkıda bulunmaktadır. İlk olarak kendinize forma girmek için bir hedef koyun ve ardından size en uygun fitness programını bir spor hocası yardımı ile hazırlayın. Örneğin üç ayı içerisinde 5 kilo verme gibi bir hedefiniz varsa spor hocanız size uygun fitness programının hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Tüm sporlarda olduğu gibi beslenme fitness yaparkende çok önemlidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme fitness için olmazsa olmazlardandır. Fitness hedefleriniz doğrultusunda beslenme alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemeli ve uygulamalısınız

Fitness programı zinde ve formda kalmanıza yardımcı olur. Fitness programına düzenli olarak uyduğunuz taktirde kısa bir sürede istediğiniz forma girmeye başlarsınız. İyi bir fitness programı size yağ yaktırarak kas hücrelerinizin gelişmesine katkıda bulunur.

Son olarak fitness programınızı günlük yaşamınıza kolayca yerleştirebilirsiniz. Eğer hedeflerinizi çok yüksek olarak belirlersiniz daha sonra yeterli zamanı bulamayıp fitness programınızı yarıda bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine günlük yaşamınıza sığdırabileceğiniz bir fitness programı uygularsanız kolayca programınızı takip edebilirsiniz ve istediğiniz forma kısa bir süre içerisinde kavuşabilirsiniz.

Wellgym’de fitness programları kişiye özel olarak detaylı bir şekilde eğitimli spor hocaları tarafından hazırlanır.

En büyük arzumuzdan birisi de plajlarda, karın kaslarımızın gözükmesi ve fit görünüme fiziğimize sahip olmamızdır. Kışın spor salonuna gidip bir iki antrenman yapıp sonrada yarıda bırakarak fit bedenlere sahip olmak pek mümkün değildir.

Günümüz şehir hayatının stressli şartlarında daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için sporu günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Heryerde ve her yaşta spor yapmak, günün ağırlığından kurtulmada çok etkilidir.